Kontakta oss

Telefon:

0435-550 00

E-post:

kommunkontor@orkelljunga.se

Besöksadress:

Biblioteksgatan 10, Örkelljunga

Öppettider:

Måndag 8-12, 13-16

 

Tisdag - torsdag 8-12, 13-16

 

Fredag 8-12, 13-15

Växel och reception stänger kl 12.00 dag före röd dag samt dag före julafton, nyårsafton och midsommarafton.

 

Dela

Von Reiserska stiftelsens utdelning 2020!

Se och hör stipendiaterna berätta om sig själva!
Dessutom har Landshövdning Anneli Hulthén och Utbildningsnämndens ordförande Jon Strömberg varsin hälsning till alla mottagare!

Ser du inte hela bilden?
Dra bilden åt vänster och klicka på pilarna längst ner till höger för att titta i helskärmsläge!

Filmproduktion: BallAndy AB

Lördagen den 31 oktober offentliggjordes mottagarna i den årliga utdelningen av stipendier, ur Anders von Reisers Stiftelse. I år delar stipendiater och bidragstagare på 896 000 kronor.

Stipendiater 2020

Namn

Utbildning

Studieort

Oskar Alfredsson

Civilingenjörsprogrammet

Stockholm

Anton Augustsson

Ämneslärarprogrammet

Växjö

Ebba Axelsson

Läkarprogrammet

Lund

Hannes Backe

Civilingenjörsprogrammet

Stockholm

Emma Bengtsson

Läkarprogrammet

Linköping

Elin Berglund

Grundlärarprogrammet

Kristianstad

Christoffer Carlsson

Business and Economics and Management

Stockholm

Ture Dreier

Ämneslärarprogrammet

Göteborg

Kimberley Edman

Juristprogrammet

Göteborg

Thomas Eknor

Master in Sustainable Engineering

Linköping

Oliver Friberg

Juristprogrammet

Umeå

Patrik Gustafsson

Civilingenjörsprogrammet

Lund

Cornelia Gustavsson

Ämneslärarprogrammet

Växjö

Miriam Göransson

Ämneslärarprogrammet

Linköping

Mikaela Haglund

Läkarprogrammet

Göteborg

Carl-Johan Hammarstedt

Supply Chain Management

Göteborg

Matilda Hjalmarsson

Veterinärprogrammet

Uppsala

Felicia Hultqvist

Sjukhusfysikerprogrammet

Göteborg

Joel Häglund

Sjökaptensprogrammet

Växjö

Joel Karlsson

Grundlärarprogrammet

Halmstad

Kajsa Kindberg

Ämneslärarprogrammet

Malmö

Lisa Kringstad

Ämneslärarprogrammet

Malmö

Drenushe Kryeziu

Läkarprogrammet

Göteborg

Calle Lidengren

Civilekonomprogrammet

Linköping

Lucas Lovén

Civilingenjörsprogrammet

Stockholm

Jenny Olsson

Läkarprogrammet

Göteborg

Erik Persson

Civilingenjörsprogrammet

Lund

Isa Ring

Mediakreatörsprogrammet

Växjö

Ariel Sjöström

Grundlärarprogrammet

Uppsala

Philip Stjärneblad

Masterprogram i fysik

Lund

Louise Svensson

Grundlärarprogrammet

Kristianstad

Rebecca Thörning

Master in Horticultural Science

Alnarp

Elin Welander

Grundlärarprogrammet

Halmstad

Johanna Yngvesson

Ämneslärarprogrammet

Luleå

Herman Zachau

Läkarprogrammet

Lund

Hobbe Zachau

Civilingenjörsprogrammet

Lund

Veronica Zadera

Ämneslärarprogrammet

Lund


Bidragstagare 2020

Föräldraföreningen Notstödet
Örkelljunga Biodlarförening
Örkelljunga Hembygdsförening
Örkelljunga Närradioförening
Örkelljunga Scoutkår
Örkelljungabygdens folkdanslag