Kontakta oss

Telefon:

0435-550 00

E-post:

kommunkontor@orkelljunga.se

Besöksadress:

Biblioteksgatan 10, Örkelljunga

Öppettider:

Måndag 8-12, 13-16

 

Tisdag - torsdag 8-12, 13-16

 

Fredag 8-12, 13-15

Växel och reception stänger kl 12.00 dag före röd dag samt dag före julafton, nyårsafton och midsommarafton.

 

Dela

Kontaktuppgifter till socialförvaltningen

Socialförvaltningen bistår de kommuninvånare som på grund av ålder, sjukdom eller funktionshinder behöver hjälp och stöd som ej kan tillgodoses på annat sätt för att klara sin dagliga livsföring. Inom socialförvaltningen finns individ- och familjeomsorgen som ansvarar för stöd riktat till barn och unga, vuxna och öppenvård. Det finns även arbetsmarknadsenhet.

Staben

Irene Bengtsson, Socialchef
irene.bengtsson@orkelljunga.se, 0435-553 10

Rose-Marie Karlsson, Utredare
rose-marie.karlsson@orkelljunga.se, 0435-552 73

Anders Svensson, Nämndsekreterare
anders2.svensson@orkelljunga.se, 0435-550 34

Therese Finn, Medicinskt ansvarig sjuksköterska
therese.finn@orkelljunga.se, 0435-551 94

Susanne Olsson, Utvecklingsledare
susanne.olsson@orkelljunga.se, 0435-551 17

Kajsa Hiller, Demenssjuksköterska
kajsa.hiller@orkelljunga.se, 0435-550 56

Ulla Nilsson, Handläggare bostadsanpassningsbidrag och samordnare Treserva
ulla.nilsson@orkelljunga.se, 070-397 21 27

Individ- och familjeomsorgen

Charlotta Magnusson, Chef individ- och familjeomsorgen
charlotta.magnusson@orkelljunga.se, 0435-553 37

Patrik Berglin, Enhetschef boendet för ensamkommande barn
patrik.berglin@orkelljunga.se, 0435-552 60

Jan-Olof Andersson, Enhetschef barn och unga
jan-olof.andersson@orkelljunga.se, 0435-553 30

Tina Behrndtz, Samordnare vuxenenheten
tina.behrndtz@orkelljunga.se, 0435-551 42

Annette Mårtensson, Flyktingsamordnare
annette.martensson@orkelljunga.se, 0435-553 12

Jeanette Malmberg, Samordnare öppenvården
jeanette.malmberg@orkelljunga.se, 0435-553 96

Jenny Lindström, Familjehemssekreterare
jenny.lindstrom@orkelljunga.se, 0435-550 42

Caroline Jonsson, Socialsekreterare barn- och ungdom
caroline.jonsson@orkelljunga.se, 0435-550 33

Carina Rundgren, Socialsekreterare barn och ungdom
carina.rundgren@orkelljunga.se, 0435-553 15

Sandra Dahl, Socialsekreterare barn och unga
sandra.dahl@orkelljunga.se, 0435-550 49

Sophie Herder-Blixt, Socialsekreterare öppna insatser
Sophie.Herder-Blixt@orkelljunga.se, 0435-551 43

Monika Forsman, Socialsekreterare/handläggare
monika.forsman@orkelljunga.se, 0435-553 38

Berit Kristiansen, Barnets sekreterare
berit.kristiansen@orkelljunga.se, 0435-550 35

Åsa Jonsson, Barnets sekreterare
asa.c.jonsson@orkelljunga.se, 0435-550 45

Måns Andersson, Socialsekreterare ekonomiskt bistånd
mans.andersson@orkelljunga.se, 0435-550 30

AnnSofie Öhrström, Socialsekreterare ekonomisk bistånd
annsofie.ohrstrom@orkelljunga.se, 0435-550 29

Azal Choban, Socialsekreterare missbrukshandläggare
azal.choban@orkelljunga.se, 0435-550 43

Susanna Ekberg, Socialsekreterare projekt riktade insatser försörjningsstöd
susanna.ekberg@orkelljunga.se, 0435-550 62

Klara Victorin, Socialsekreterare ensamkommande barn (sjukskriven)
klara.victorin@orkelljunga.se, 0435-553 97

Sofie Hjälte, Socialsekreterare ensamkommande barn
sofie.hjalte@orkelljunga.se, 0435-553 35

Viktoria Ronnestig Norin, Socialsekreterare ensamkommande barn
viktoria.ronnestignorin@orkelljunga.se, 0435-553 15

Aqba Ar-Rawi, Integrationshandläggare (vikarierande)
Aqba.Ar-Rawi@orkelljunga.se, 0435-550 37

Abdinour Abdulahi, Integrationshandläggare (tjänstledig)

Eva Andersson, Handläggare integration och faderskap
eva.andersson@orkelljunga.se, 0435-550 48

Mats Holmer, Integrationsutvecklare
mats.holmer@orkelljunga.se, 0435-551 69

Tomas Gustafsson, Familjebehandlare inom öppenvården
tomas.gustafsson@orkelljunga.se, 0435-553 05

Erika Landén, Familjebehandlare inom öppenvården
erika.landen@orkelljunga.se, 0435-551 06

Anne Bengtsson, Familjebehandlare inom öppenvården
anne.bengtsson@orkelljunga.se, 0435-553 98

Henric Manninge, Familjebehandlare inom öppenvården
henric.manninge@orkelljunga.se, 0435-552 66

Jonna Göransson, Fältsekreterare
jonna.goransson@orkelljunga.se, 0435-550 52

Stefan Wendelin
stefan.wendelin@orkelljunga.se, 0435-551 30

Ylva Jönsson, Biståndshandläggare
ylva.jonsson@orkelljunga.se, 0435-551 74

Minette Jansson, LSS- och biståndshandläggare
minette.jansson@orkelljunga.se, 0435-550 47

Jessica Göransson, Biståndshandläggare
jessica.goransson@orkelljunga.se, 0435-550 46

AnnSofie Lomvall, Anhörigkonsulent
annsofi.lomvall@orkelljunga.se, 0734-355 450

Emma Månsson, administratör för individ- och familjeomsorgen
emma.mansson@orkelljunga.se, 0734-355 033

Agneta Olsson, administratör (25 %)
agneta.olsson@orkelljunga.se, 0705-895 212

Arbetsmarknadsenheten

Magnus Lind, Enhetschef arbetsmarknadsenheten
magnus.lind@orkelljunga.se, 0435-553 09

Mikael Christenson, Produktionsledare arbetsmarknadsenheten
mikael.christenson@orkelljunga.se, 0435-553 95

Jenny Hansson, Arbetsmarknadskonsulent
jenny.hansson@orkelljunga.se, 0435-553 94

Dennis Mårtensson, Arbetsmarknadskonsulent
dennis.martensson@orkelljunga.se, 0435-553 36

Charlotta Petersson, Arbetsmarknadskonsulent
charlotta.petersson@orkelljunga.se, 0435-553 11

Kommunala hälso- och sjukvården

Zenita Böcker, Verksamhetschef kommunala hälso- och sjukvården
zenita.bocker@orkelljunga.se, 0435-551 18

Äldreomsorgen (hemvården och särskilda boenden)

Madelaine Karlsson, Verksamhetsansvarig hemvården
madelaine.karlsson@orkelljunga.se, 0435-551 16

Tommy Sundblad, Verksamhetsansvarig för särskilda boenden och enhetschef Tallgården
tommy.sundblad@orkelljunga.se, 0435-551 76

Jimmy Larsson, Enhetschef hemvården
jimmy.larsson@orkelljunga.se, 0435-553 51

Åsa Löfstedt, Enhetschef hemvården
asa.lofstedt@orkelljunga.se, 0435-550 46

Agneta Christensson, Enhetschef Södergården
agneta.christensson@orkelljunga.se, 0435-553 53

My Persson, Enhetschef Södergården
my.persson@orkelljunga.se, 0435-553 52

Ingrid Walfridsson, Avgiftshandläggare Tallgården (sjukskriven)
ingrid.walfridsson@orkelljunga.se, 0435-551 73

Marie Svensson, Avgiftshandläggare Södergården
marie.svensson@orkelljunga.se, 0435- 551 20

LSS-verksamheten

Cecilia Lindberg Bossen, Verksamhetschef LSS-verksamheten
Cecilia.Lindberg.Bossen@orkelljunga.se, 0435-553 31

Linda Haeggström, Enhetschef LSS-verksamheten
linda.haeggstrom@orkelljunga.se, 0435-553 04

Ulf Flodin, Arbetsanskaffare, Teamchef
ulf.flodin@orkelljunga.se, 0435-553 07

Annette Eliasson, Assistent omsorgen om funktionsnedsatta
annette.eliasson@orkelljunga.se, 0435-551 71