Kontakta oss

Telefon:

0435-550 00

E-post:

kommunkontor@orkelljunga.se

Besöksadress:

Biblioteksgatan 10, Örkelljunga

Öppettider:

Måndag 8-12, 13-16

 

Tisdag - torsdag 8-12, 13-16

 

Fredag 8-12, 13-15

Växel och reception stänger kl 12.00 dag före röd dag samt dag före julafton, nyårsafton och midsommarafton.

 

Dela

Von Reiserska stiftelsens utdelning 2019!

Lördagen den 2 november firades den årliga utdelningen av stipendier, ur Anders von Reisers Stiftelse. I år delar stipendiater och bidragstagare på 837 000 kronor.


Stipendiater 2019

Jenny Olsson, Läkarprogrammet, Göteborgs universitet
Anna Eknor, Läkarprogrammet, Göteborgs universitet
Mikaela Haglund-Rudvall, Läkarprogrammet, Göteborgs universitet
Matilda Hjalmarsson, Veterinärprogrammet, Sveriges lantbruksuniversitet Uppsala
Felicia Hall, Psykologprogrammet, Lunds universitet
Alexander Carlson, Psykologprogrammet, Karolinska institutet Stockholm
Felicia Hultqvist, Sjukhusfysikerprogrammet, Göteborgs universitet
Lucas Lovén, Civilingenjör, Uppsala universitet
Carl-Johan Hammarstedt, Civilingenjör, Göteborgs universitet
Patrik Gustafsson, Civilingenjör, Lunds universitet
Hannes Backe, Civilingenjör, KTH Stockholm
Oscar Nyberg, Civilingenjör, Lunds universitet
Hobbe Zachau, Civilingenjör, Lunds universitet
Erik Persson, Civilingenjör, Lunds universitet
Anna Iversen, Juristprogrammet, Göteborgs universitet
Oliver Friberg, Juristprogrammet, Umeå universitet
Kimberley Edman, Juristprogrammet, Göteborgs universitet
Markus Nilsson, Ämneslärarprogrammet, Malmö musikhögskola
Veronika Zadera, Ämneslärarprogrammet, Malmö musikhögskola
Kajsa Kindberg, Ämneslärarprogrammet, Malmö högskola
Anton Augustsson, Ämneslärarprogrammet, Linnéuniversitetet Växjö
Petter Magnusson, Ämneslärarprogrammet, Linnéuniversitetet Växjö
Cornelia Gustafsson, Ämneslärarprogrammet, Linnéuniversitetet Växjö
Diellza Zulfaj, Ämneslärarprogrammet, Malmö Högskola
Ture Dreier, Ämneslärarprogrammet, Göteborgs universitet
Elin Welander, Grundlärarprogrammet, Högskolan Halmstad
Louise Svensson, Grundlärarprogrammet, Högskolan Kristianstad
Elin Berglund, Grundlärarprogrammet, Högskolan Kristianstad
Rebecca Thörning, Master Horticultural Sciense, Sveriges lantbruksuniversitet Alnarp
Kristoffer Sturesson, Teckenspråk- och dövblindtolk, Önnestad folkhögskola
Philip Stjärneblad, Masterprogrammet i fysik, Lunds universitet
Thomas Eknor, Master Sustainability Engineering, Linköpings universitet


Bidragstagare 2019

Ekets Byggnadsförening
Föräldraföreningen Notstödet 
Åsljunga Intresseförening
Örkelljungabygdens folkdanslag
Örkelljunga biodlarförening
Örkelljunga Gospel
Örkelljunga Hembygdsförening
Örkelljunga Innebandyförening
Örkelljunga Närradioförening
Örkelljunga PRO
Örkelljunga Riksteaterförening